9/14/2007

Harekete Geç!!!


please scroll down for english

"Savaş ve aşırı kapitalizm üzerine kurulu, günümüz küresel dünya düzenine karşı sadece iyi niyetli ütopyacılıkla savaşmak mümkün mü? Burada nasıl bir iyimserlikten bahsediyoruz? Bize göre, asıl ihtiyaç duyulan aktif bir iyimserliktir –ya da belki hareket halinde bir iyimserlik. Her hareket/eylem bir karşı-hareket/eylem gerektirir. Eğer mevcut küresel siyasi ve iktisadi düzenden memnun değilsek, bu düzenin sonuçlarını, fiziki çevremiz ve hareketlerimiz/eylemlerimiz üzerindeki şekillendirici etkilerini geri çevirmek için harekete geçmeliyiz. Kurye Uluslararası Video Organizasyonu dünyanın dört bir yanından video sanatçılarına "harekete geçin çağrısında bulunuyor; onları küresel kapitalizm, savaş ve bunların günlük hayatlarımıza etken olarak nasıl çevremizi şekillendirdiği hakkında yorum yapan ve hatta mevcut sisteme karşı durmak için olası yollar bulup bize iyimser olmak için neden veren işler yapmaya davet ediyor. Eninde sonunda bu fikirler çerçevesinde üretilen işlerin her biri zaten kendiliklerinden başkaldırı eylemleri olacaktır. "

Herkese merhaba,

Kurye Video organizasyonu İstanbul Bienali'ne parallel ve karşı bir duruş sergilemek istiyor. "Harekete Geçmek" adındaki The Hall ile ortaklaşa yürütülecek çalışma, bağımsız sanatçıların işlerini kendi istedikleri gibi özgürce sergileyebileceği alternatif bir bienal mekanı oluşturmayı amaçlıyor. İki ana bina ve sahneden oluşan ve eski bir kiliseden yaratılan mekan içinde video art'tan, sound art'a; resimden fotoğrafa; canlı performans ve müzik performanslarına; yerleştirmeden fotoğrafa; tasarım ve modaya; kitap ve proje tanıtımlarına kadar uzanan geniş bir yelpazeyi iki gün içinde organize bir şekilde seyircilere sunmak istiyor.

Biz kendi konseptimizde 10-15 adet ( henüz kesinleşmese de ) video sanatçısıyla sergimizi organize ettik. Yinede video çalışmalarıyla da dahil olabilirsiniz. Asıl isteğimiz kurumsal veya bireysel olarak her disiplinden ortak çalışmalar yaratmak yaratmak. Mekan çok büyük ve her türlü fikir ve sanat eseri yerleştirmek için bize oldukça imkan sağlıyor. Çoğunuzla yüzyüze de konuşacağım, kafamızdaki fikirleri burada anlatmam zor oluyor. Hepinizle ortak bir şeyler yapabilmek için can atıyoruz. her türlü soru ve sorunuz için beni arayabilirsiniz. Etkinlik ekim ayı sonu yada kasım ayında yapılacaktır. Tarihle de ilgili alternatif sunabilirsiniz.maili lütfen bu işte yer almak isteyebilecek tanıdıklarınıza yollayınız.
Sevgiler,
Irmak Arkman
t: 0536 489 25 84

Does mere good-spirited utopianism have the power to fight against the current global system based on war and ultra-capitalism? What is really needed is an active optimism –or rather optimism in action. We should be more active than optimist in order to change the current world order.
Every action requires a counteraction. If we are unsatisfied with the current economic and political world order, then we should "take action" to counter its effects and its shaping influences on our physical environment and on our actions/performances. The Courier International Video Art Organization is inviting video artists from around the globe to "take action", that is to produce works that comment on the issues of global capitalism and war and how they relate to their everyday lives by way of actively shaping our environment and works that hopefully come up with possible ways to counteract the current system and give us new reasons to be optimistic about our future. In the end, these videos will all be acts of defiance in themselves.


Hi,
The Kurye Video organization stands both parallel with and in opposition to the Istanbul Biennial. Our new exhibition "Taking Action," presented in cooperation with The Hall aims to provide an alternative Biennial space for artists to present their works with total creative freedom. Formerly a church, The Hall is a beautiful venue with two stages that will host the video, sound and performance art, photography, concerts, graphic and fashion design and seminars that will take place over the course of two days.
Our current vision is to host about 10-15 video artists, and we are currently soliciting various projects. Our venue is large and flexible enough to accommodate many different styles of art, and we hope to provide a space for works from a wide range of disciplines. I'll be speaking with many of you face to face, to better describe my curatorial vision. We are trying very hard to realize common projects with all of you, and are striving to present our exposition at the end of October or the beginning of November. Feel free to contact me if you have any questions or concerns or alternative ideas about the dates for the exposition. Please forward this email to interested parties.
Best wishes,
Irmak Arkman
p: +90536 489 25 84