11/23/2007

Call for Submission to 3th International Kargart Video Festival
please scroll down for english

3. Kargart Uluslararası Video Festivali
Oda Projesi
Organizasyon: Kurye Uluslararası Video Organizasyonu
Koordinatör/ Kurye: Irmak Arkman

Kurye Uluslararası Video Organizasyonu önümüzdeki sene üçüncüsü gerçekleşecek Kargart Uluslararası Video Festivali için hazırlık çalışmalarına başladı. Şubat ayında gerçekleşecek proje bu seneki konseptini sanatçıların işlerinden ve Kargart mekanının dokusundan almayı planlıyor ve herkes için ortak ve canlı bir mekan yaratımını öngörüyor.
İlk iki festivalini Kargart adına düzenlerken gelen videoların yoğunluğu ve çeşitliliği, sanatçılar ve kurumlarla kurulan ve giderek büyüyen iletişim sayesinde 2007 Ocak ayından itibaren Irmak Arkman tarafından “Kurye Uluslararası Video Organizasyonu” adı altında bağımsız çalışmalarına başladı. Karşı adlı konsepti ile ilk festivalinde Arkman’ın organizasyonu ve küratör Övül Durmuşoğlu desteği ile 26 sanatçının videolarına ev sahipliği yaptı. Kargart’ta yapılan son festivalde kurye konseptiyle ve sanatçı Gözde İlkin’in ortaklığıyla 31 sanatçıya ek olarak Hafriyat sanatçılarının katılımı ve Hazavuzu performansı ve konseri ile başarılı bir sergiye imza attı.
Bizler için önemli bir mekan olan Kargart adına düzenleyeceğimiz festival konusunu, mekanın kendisinden almayı hedefliyor. Şuan 120 adet videoya ulaşan bağımsız arşivimiz ve çok uluslu katılımcı yapımız sayesinde birçok tür ve tarza ev sahipliği yapan organizasyon, video sanatçıları için neredeyse kişisel sayılabilecek bir sergi yapmayı öngörüyor. Bu festivalde “Oda Projesi” konseptini benimseyen organizasyon, bunu yaparken sanatçı videolarının yaratıcılığı ve tarzlarını Kargart’ın, yani beyaz küp diye anılan galerinin, sınırlarını zorlayan alternatif yönüyle buluşturmak istiyor. 11 senedir müzik, sanat ve yazı adına farklı işler yapan, “yanmayı bile başaran” ve “yeniden geri dönüştürülen” Karga Bar’ın üst katında kurulan Kargart, yapısına uygun olarak sergi mekanını her biri bağımsız odalar haline getirmeyi amaçlamaktadır. Kurye bu sergi için sizlerden, video, performans ve dans videoları, dokümantasyonlar, animasyonlar, ses videoları, klipler, şiir videoları, looplar gibi aklınıza gelebilecek her tarzda işler bekliyor. Ulaştırılacak videolar tarzlarına göre gruplanacak ve Oda Projeleri bu isimlerle anılacaktır (ses odası, kayıt odası..vs gibi). Buna ilaveten, her proje kendi içinde tarzıyla alakalı “canlı” çalışmalara da yer verecektir. Ses ve müzik projelerine Bahadır Dilbaz ve Tayfun Polat danışmaklık yapmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 10 Ocak 2008

Katılım Koşulları
- Katılmak isteyen sanatçılar, videolarını posta yoluyla verilen adrese göndermek, sergi organizatörüne veya Kargart ofisine teslim etmek zorundadırlar.
- Videoların dvd formatına aktarılmış olması gerekmektedir.
- Cvlerini, videoların kısa tanıtım yazılarını ve yüksek çözünürlükte görsellerini bize ulaştırmayan katılımcıların işleri sergilenmeyecektir.
- Canlı performans veya yerleştirme ile sergiye katılmak isteyenlerin projelerini detaylı anlatan ve mekan içinde istedikleri gereklilikleri belirten bir döküman hazırlamaları istenmektedir.

Adres: Kaşaneler Çıkmazı Sok
Ahenk apt. no: 4/11
Erenköy/ İstanbul/ Türkiye
Kontak:
irmakarkman@gmail.com


3. Kargart International Video Festival
Room Project
Organization: Courier International Video Organization
Coordinator/ Courier: Irmak Arkman

Courier International Video Organization started working for the third round of Kargart International Video Festival. The project, which will take place in February, envisions drawing its concept for this year from the works of the contributing artists and the texture of the Kargart space and anticipates the creation of a lively common space for all.

In view of the number and variety of the videos received, as well as the growing communication with artists and institutions alike, after organizing its first two festivals for Kargart, Courier International Video Organization started working as an independent organization as of January 2007. The first festival hosted the videos of 26 artists with the organization of Irmak Arkman and the support of Övül Durmuşoğlu. The second festival, under the concept of Courier and with the collaboration of the artist Gözde İlkin, turned out to be a major success with the contribution of Hafriyat artists and the realization of a performance and concert by Hazavuzu in addition to the screening of the videos of 31 artists.

This recent festival that we will organize for Kargart –a venue that is very important to us- aims to draw its concept from the place itself. Our organization, which hosts various genres thanks to its independent archive approaching 120 videos and its international structure, is envisioning an exhibition that can almost be called personal for the video artists. The aim in embracing the concept of “Room Project” for this festival is to bring the creativity of the video artists into close contact with the alternative aspects of Kargart that push the limits of the so-called “white cube” –the gallery. Kargart is situated on the upper floor of Karga Bar that has been a center for alternative works in music, art and writing for the past 11 years, that even “succeeded in burning down” and that was “recycled anew”. The aim is to divide the exhibition space into independent rooms in keeping with the structure of the building. For this exhibition, Courier is looking forward to receiving works in any genre imaginable –video, performance, dance video, documentation, animation, sound videos, clips, poetry videos, loops, etc. The videos received will be grouped in view of their genres and each Room Project will be named accordingly –i.e. Sound Room, Recording Room, etc. In addition, each project will also include “live” performances related to its genre. Bahadır Dilbaz and Tayfun Polat are acting as advisers for sound and music projects.


Application Deadline: 10 January 2008

Application Procedure
- Interested artists should either mail their videos to the address below or hand them in to either Kargart office or the exhibition organizer.
- The videos should be in DVD format.
- The works of artists, who fail to send their CVs and some sort of short introductory text about and high resolution images of their videos, will not be exhibited.
- Those, who wish to contribute with a live performance or an installation, should prepare a document that explains their projects in detail and states the technical or other necessities.