1/20/2008

Kurye sunar 3. Kargart Uluslararası Video Festivali
3. Kargart Uluslararası Video Festivali
“Oda”
Organizasyon: Kurye Uluslararası Video Organizasyonu
Koordinatör/ Kurye: Irmak Arkman

Kurye Video Organizasyonu 19–29 Şubat tarihleri arasında bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan Kargart Uluslararası Video Festivalini organize ediyor. “Oda” alt başlığı altında düzenlenecek olan festival uluslararası video sanatçıları, özel gösterimleri, canlı performans ve konserleriyle dikkat çekiyor.

İlk iki festivalini Kargart adına düzenlerken gelen videoların yoğunluğu ve çeşitliliği, sanatçılar ve kurumlarla kurulan ve giderek büyüyen iletişim sayesinde 2007 Ocak ayından itibaren Irmak Arkman tarafından “Kurye Uluslararası Video Organizasyonu” adı altında bağımsız çalışmalarına başladı. Karşı adlı konsepti ile ilk festivalinde Arkman’ın organizasyonu ve küratör Övül Durmuşoğlu desteği ile 26 sanatçının videolarına ev sahipliği yaptı. Kargart’ta yapılan son festivalde kurye konseptiyle ve sanatçı Gözde İlkin’in ortaklığıyla 31 sanatçıya ek olarak Hafriyat sanatçılarının katılımı ve Hazavuzu performansı ve konseri ile başarılı bir sergiye imza attı. Bu sene de festivalde yer alan Kanada animasyon sanatçıları seçkisini animasyon sanatçısı Maya Ersan üstlendi.

Bizler; "Kurye" konseptiyle, günümüzde her an her yerde ulaşılabilen ve sürekli dolaşıma sahip olan görüntüden taraf olup, küratör ve galeri sisteminin öngördüğü seçici ve seçilen olma haline karşı bir duruş geliştirdik. Bu seneki festival de konseptini sanatçıların işlerinden ve Kargart mekanının dokusundan almayı planlıyor ve herkes için ortak ve canlı bir mekan yaratımını öngörüyor. “Oda” alt başlığı altında düzenlenecek festival video sanatının üç dalına ağırlık veriyor: ses videoları/ klipler, animasyon, dokümantasyon videoları.
Myritza Castillo (PR), Gruppo Sinestetico (IT), Ozan Adam (TR), ((GVP)) (TR), Atıl Altaş aka turboslow (TR), Kinki Texas (D), Swamn (D), Tan Cemal Genç (TR), Tortor Prodakşın (TR), Kevin Murphy (USA), Jose Alejandro Lopez Perez (CO), Michael Greathouse (USA), Olga Mink (NL), Thorsten Fleisch (D), Özlem Gök (TR), Suat Öğüt (TR), Özge Yılmaz (TR), Karl Nussbaum (USA), Marina Steinacker& Susanne Katharina Willard (D), Savaş Çağman Coşkun (TR), Candaş Şisman (TR), Gözde İlkin (TR), Şinasi Güneş (TR), Hülya Küpçüoğlu (TR), Zoran Popeski (GR), Zum Tasarım (TR), Nicolas Brault (CA), Josh Raskin (CA), James Braithwaite (CA), Jody Kramer (CA), Maya Ersan (TR), Nadin Reschke Kindlimann (D), Sena Başöz (TR), Ali İbrahim Öcal (TR) bu seneki festivalin sanatçıları olarak belirlendi.

Geçen seneki festivallerden farklı olarak sanatçıların birkaç işi ya da arşivini sergilemeyi amaçlayan festivalde Ozan Adam, Atıl Altaş, ((GVP)), Kinki Texas ve Swamn videoları ilk işlerinden son işlerine kadar mercek altına alınacak. Eksantrik, rafine ve anarşist bir rocker, üç boyutlu animasyonların delisi, müzik videoları yerleştirmelerinin ustadı, Western hayranı Kinki Texas özel gösterimi ile suyu dalgalandırmak istiyor. Kendi çevresinde düzensizlik yaratmak isteyen sanatçının gerçek çizgileri renklerin kullanımında yatıyor. Pastel gölgelerin ve parlak kırmızıları inanılmaz bir şekilde birleştirmesi- ki kırmızı doğada en güçlü aynı zamanda da en az rastlanır renktir, işlerinin en harika özelliklerinden sadece biri. Texas çalışmalarını narin, cafcaflı ve masalsı kılmak için vahşi rodeoları; göz kamaştıran, şiddetli hatta sadomazoşist halüsinasyonları dönüştürüyor. Swamn Schilling ise videolarını şu sözlerle tanımlıyor: “İşlerim çocukluğumda yaşadığım şeylerle bağlantılı; televizyon seyretmeme ve video oyunları oynamama izin vermeyen ebeveynlerle büyüdüm. Bu nedenle sonraki hayatım da tam da bunları yaptım –hem de abartılı olarak. Şimdi ebeveynlerimin her ikisi de yatağa bağımlı ve onlara bakmam gerekiyor; yaptığım işleri sürekli büyük plazma ekranda onlara gösteriyorum ve bir hayli hoşlarına gidiyor gibi görünüyor. Bu benim için çok tatmin edici: sonunda onları ikna ettim. Kurye Video organizasyonu iftiharla sunar: Ozan Adam Özel Seçkisi. Daha çalışmalarının adından başlayarak film, animasyon ve videolarında tamamen nevi şahsına münhasır bir atmosfer yaratıyor. Sanatında metnin, tasarımın, illüstrasyonun, resmin, heykelin, animasyonun, filmin kuvvetini görmemek imkansız. 16mm’den videoya uzayan çalışmalarıyla dünyaca önem kazanan Adam, Cannes Festivali Kısa Film Bölümü, VIDEOFORMES Film Festivali gibi yerel ve uluslararası birçok sergi ve festivalde gösterilen,17. Uluslararası Ankara Film Festivali En İyi Deneysel Film Ödüllü “Bir Olayın Infazi Hakkında Tutanağın İki Adı ve Kırık Plaklarla Dolu Bir Bavul”; 14. Uluslararası Ankara Film Festivali Jüri Özel Ödüllü animasyonu “ZYMOTIC – AMAUROSIS”; “İstanbul” adlı belgesi ve diğer işleriyle festival için özel bir seçki sunacak.
Bir diğer özel gösterim ise Atıl Altaş ve GVP özel gösterimi. Sinema eğitimi alan Atıl Altaş (aka turboslow) okul sonrası üç yıl boyunca Londra'da yaşadı ve hem sinema hem de müzik dünyası ile güçlü bağlar kurdu. Yabancı müzik grupları için ev yapımı/found footage video klipler hazırlayan sanatçı, bugün Komputer'in offical müzik klipleri Atıl Altaş tarafından hazırlanıyor ve çalışmalar Mute Records dışında başka plak şirketlerinin ve müzisyenlerin de dikkatini çekiyor. Atıl Altaş ve sinema yazarı/kısa filmci Serdar Kökçeoğlu tarafından kurulan bir video grubu ((GVP)) aldı altında split screen video klipler hazırlıyor ve video klip ve sanat videosu arasında köprü kurmayı amaçlıyor. ((GVP)) videoları "serbest sanatçı video klipleri" olarak düşünülebilir.

Ayrıca, Kargamecmua'nın video, video art, video klip, kısa film, fragman, amatör video gibi farklı türlerdeki çalışmaların kısa ve sarsıcı olanlarını buluşturan ve değerlendiren Kısa Darbeler bölümü 3. Kargart Video Festivali için özel bir seçki tasarladı. Denemekten korkmayan, sıradışı, acayip ve elektrikli çalışmalar göstermek için dünyaya mektuplar yollandı ve filmler istendi, gerekli izinler alındı. Kısaca video festivalinin en "film" köşesi hazırlandı diyebiliriz. Serdar Kökçeoğlu tarafından düzenlenen Kısa Darbeler Gösterimi "Öteki kısa filmler, bazı videolar ve diğer şeyler..." başlığı altında 24 Şubat 2007 Pazar günü boyunca festivalde izleyicileriyle buluşacak.

Bu senenin festivali 19 Şubat 2008 günü Babylon’da düzenlenecek bir parti ile açılıyor. İngiliz elektronik müziğinin en gizemli isimlerinden Komputer ve grubun video klipleriyle dikkat çeken video sanatçısı Atıl Altaş’ı ilk kez sahnede bir araya getiriyor.
Kült Alman elektronik müzik grubu Kraftwerk'ün en sadık takipçilerinden, prestijli Mute Records’a bağlı Komputer, müzik endüstrisine ve "vitrine" mesafeli duruşuyla elektronik müzik sahnesinde özel bir yer edindi ve bir tür efsaneye dönüştü. Son albümleri Synthetik, eski minimal/electro tarzına daha içe dönük ve çağdaş bir ambient techno kattı.
Yabancı müzik grupları için ev yapımı/found footage video klipler hazırlayan Atıl Altaş, Komputer'in offical müzik kliplerini çekiyor ve sinema yazarı/kısa filmci Serdar Kökçeoğlu ile kurduğu video grubu ((GVP)) ile split screen video klipler hazırlıyor.
Gecede Komputer özel bir konser verecek, Atıl Altaş'ın grup için çektiği video kliplerin galası yapılacak ve ((GVP)) bir Komputer parçası için sürpriz ve serbest bir video hazırlayacaktır.

23 Şubat 2008 Cumartesi günü ise bu sefer performansları mekanı Kargart Salonu olacak, Türkiye’den önemli ses/görsel tasarımcı ve müzisyenlerin katılacağı gecede ((GVP)), Cotton AV, Osman Kaytazoglu, Analog Suicide ve DJ biennial VJ 2010 yer alacak. ((GVP)) festival için özel hazırladığı performansında dışavurumcu sinemaya ve gotik sanatlara göndermelerle dolu, eşi benzeri olmayan deneysel bir çalışma olan Barış Yöş’ün Dr. Caligari’nin Karısı ve Oğlu filmi üzerine canlı müzik yapacak. Ozan Akıncı ve Kaya Hacaloğlu’un oluşumu, ses ve görsel performans grubu olan "Cotton AV", şiirsel ve ritmik kullanımlar halinde sunulan video kliplerle canlı sinemanın gösterisel kavrayışına erişmeye çalışacak. Klipler, erkek/kadın/çocuk/yol gibi görüntülerinden, grafik imgelemerin, soyut sembollerin kullanımına kadar giden geniş bir görsel yelpazeden oluşacak. Osman Kaytazoğlu ".....Monique enters the room" adlı performansında Jean Vigo ve Stan Brakhage filmleri için canlı seslendirmeler yapacak. “DJ Biennial ve VJ 2010 iki efsane sanatçı. Şimdi, orientalmashdownethnicsufirock müzik ve videolarıyla Türk turizmine katkı sağlamak için Istanbul 2010 ve Istanbul Bienalini destekleyerek güçlerini birleştiriyorlar. DJ Biennial 1970’den beri İstanbul’un underground sahnesinde jungle’dan belly’e kadar çalarken; VJ 2010 ise 1950’den beri deneysel videolar üretiyor ve videoları Çin’den Venezuela’ya kadar tüm dünyada gösteriliyor.” Analog Suicide, ses kavramının gerçek üzerinde durulması gereken konu olduğunu savunan bir proje, 1999 yılında, tamamen adıyla doğru orantılı bir mantıkla oluştu. Raslamsal bir yaklaşımla, analog sesler üzerine yoğunlaşan Batur Sönmez, içinde endüstriyel, minimal ve elektronik tınıların yoğunca bulunduğu bu projeyi gerçekleştirdi. 10.uncu yılında olan projesini, yaşadığı çevre ve etkilerinin ilişkilerinden yola çıkarak yeni hazırladığı video ile Batur Sönmez, kendi kişisel “analog intiharını” festivalde sunacak.


3. Kargart Uluslararası Video Festivali Programı

19/02/2008 Salı, Açılış Partisi, Babylon Saat: 21.30
Komputer vs Atıl Altaş
20/02/2008 Festival Açılış, Kargart
21/02/2008 Festival 12.30-18.30
Atıl Altaş + GVP 18.30-20.00
22/02/2008 Festival 12.30-18.30
Ozan Adam Özel Gösterim 18.30–20.00
23/02/2008 Festival 12.30–19.00
Canlı Performanslar 20.00- 23.00
24/02/2008 Kısa Darbeler 12.30–18.30
Kısa Darbeler Canlı Performans 18.30
26/02/2008 Festival 12.30- 20.00
27/02/2008 Festival 12.30- 18.30
Kinki Texas + Swamn Özel Gösterim 18.30- 20.00
28/02/2008 Festival 12.30- 20.00
29/02/2008 Festival 12.30- 20.00